41. PKO Półmaraton Szczecin oraz Bieg na 10 km

Bieg
Możesz dodać tę atrakcję do planera i stwórz swój plan na aktywny dzień!
Szczecin, Jasne Błonia

Opis

30 sierpnia „Pobiegniemy razem” w 41 edycji PKO Półmaraton Szczecin na dystansie: półmaratonu oraz biegu na 10 km. Półmaraton Szczecin przez wiele lat pozyskał grono wiernych , lokalnych biegaczy, którym bardzo dziękujemy za starty i promocję największej imprezy biegowej w regionie.

Wszystko zaczęło się od 1980 roku kiedy to wystartowała Szczecińska Dwudziestka, która doczekała się jubileuszowych 20-tu edycji. W 2000 roku impreza przekształciła się w Szczeciński Półmaraton Gryfa, którego Dyrektorem został Jerzy Skarżyński. Jerzy Skarżyński uzasadniał zmianę formy i nazwy biegu w następujących słowach: „ Można to było zrobić już przed pięcioma, sześcioma laty, gdyż od takiego czasu dystans 20 km przestał być dystansem klasycznym. Teraz mistrzostwa świata i Polski odbywają się na dystansie półmaratonu. Jako organizatorzy biegu przeczekaliśmy jednak do jubileuszu 20-tej edycji, by w podniosłej atmosferze „pochować” Szczecińską Dwudziestkę, a potem ożywić coś nowego, ale na gruncie 20-letnich już doświadczeń”. Nowe wcielenie tradycyjnego biegu, który na trwale zapisał się w kalendarzu imprez sportowych miasta otrzymał kolejny numer imprezy czyli 21 edycję. Rekord Szczecińskiej Dwudziestki należy do Leszka Bebło ze Szczecina, który w 1996 roku zajął 2 miejsce za Kenijczykiem Wilsonem Musto uzyskawszy wynik 59:20, który do dzisiaj nie został poprawiony. Rekordzistami tej imprezy są również Ewa Wrzosek z Pyrzyc oraz Jerzy Skarżyński, którzy w latach 80-tych XX wieku aż sześciokrotnie zwyciężali w Szczecińskiej Dwudziestce.

W inauguracyjnym Szczecińskim Półmaratonie Gryfa w 2000 roku zwyciężyli: Ukrainka Natalia Bierkut (1:13:13) oraz Rosjanin Dimitrij Kapitonov (1:03:47). Ciekawostką jest to, ze wystartowało wtedy 13 kobiet i 179 mężczyzn oraz 12 uczestników na wózkach inwalidzkich.

Obecnie PKO Półmaraton Szczecin to ponad 3,5 tysiąca uczestników na dwóch dystansach: półmaratonu i biegu na 10 km oraz ponad 1000 dzieci w towarzyszącym biegu dla dzieci BIEG PIRATA.

Podczas 40-tej edycji po raz pierwszy uczestnicy biegu mogli wybrać dystans jaki ukończą nawet na trasie. Pomysł ten został bardzo dobrze przyjęty przez biegaczy. W 41 edycji będziemy kontynuować to innowacyjne rozwiązanie. Na trasie biegu będzie znajdował się punkt decyzyjny na którym zawodnik nawet w czasie biegu podejmie decyzję jaki dystans pokona - półmaraton czy bieg na 10 km.